Projekty modernizacji kolei

140 nowych projektów zostanie zrealizowanych w ramach „Wieloletniego programu inwestycji kolejowych do roku 2015”. Główne założenia programu to budowa nowej infrastruktury kolejowej oraz modernizacja i rewitalizacja istniejącej. Wykorzystując liczne maszyny budowlane przeznaczone do budowy torowisk, czyli głównie maszyny dwutorowe np. koparkę kołową dwudrożną, program przewiduje wiele istotnych przedsięwzięć. Należą do nich m.in. budowa połączeń kolejowych z portami lotniczymi oraz morskimi, utworzenie alternatywnego połączenia między Warszawą a Wrocławiem przez Częstochowę, a także ogólną poprawę funkcjonowania linii okręgu warszawskiego i katowickiego. Efekty projektu zauważalne dla pasażerów będą obejmowały wyższy komfort jazdy oraz zwiększenie maksymalnej prędkości jazdy pociągów, nawet do 200km/h. 

Budujemy drogi ekspresowe

Polska dąży do czołówki krajów UE z najdłuższą siecią autostrad oraz dróg ekspresowych.  Już tylko pięć krajów należących do Unii Europejskiej wyprzedza nas w rankingu. Jeszcze niedawno, bo cztery lata temu mieliśmy zaledwie kilkaset kilometrów dróg szybkiego ruchu, obecnie sytuacja wygląda dużo korzystniej. Dzięki licznym inwestycjom służącym rozbudowie i modernizacji dróg w naszym kraju osiągnęliśmy łącznie 2 548 km dróg szybkiego ruchu i wyprzedzamy np. Portugalię i Holandię. Jak przewiduje ekspert Zespołu Doradców Gospodarczych TOR na przełomie lat 2016/2017 wyprzedzimy także Wielką Brytanię (3 555km). Jest to możliwe, dzięki wykorzystaniu maszyn budowlanych, które gwarantują sprawną rozbudowę infrastruktury drogowej. 

Plany na budowy dróg

Plany budowy dróg w Polsce stale się powiększają. Jak zapowiedział minister transportu do 2015 roku oddanych do użytku zostanie 474 km autostrad oraz 355 km dróg krajowych. Głównym celem są drogi pomiędzy Krakowem a Warszawą, Rzeszowem a Lublinem, a także Warszawą i Białymstokiem. Inwestycje realizowane są przy użyciu profesjonalnych maszyn budowlanych przeznaczonych do licznych prac remontowo-budowlanych. Wśród takich maszyn wymienić można koparki kołowe, koparko ładowarki, spycharki, zagęszczarki rewersyjne. Sprawna praca i jej wysoka jakość uzależniona jest od sprzętu jakim dysponujemy, doskonale zdają sobie z tego sprawę firmy wykonawcze i dlatego inwestują one w kupno lub wynajem maszyn budowlanych najwyższych standardów. 

XI Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego

W dniach 23-24 października 2013 odbyły się XI Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego, Kolejowego oraz Zarządzania Ruchem. Targi te są wydarzeniem pozwalającym na nawiązanie kontaktu między przedstawicielami prywatnymi i publicznymi działającymi we wspólnym sektorze infrastruktury miejskiej, drogowej i kolejowej. Kluczową częścią targów jest cenny merytorycznie program imprez towarzyszących, pozwalający na zdobycie unikalnej wiedzy, zdobycia praktycznych umiejętności i podwyższenia kwalifikacji zawodowych. Ponadto podczas targów istniała możliwość zwiedzania stanowisk firm wykonawczych, projektowych, a także zapoznania się z ofertą producentów maszyn budowlanych. Była to idealna okazja by poszerzyć swoją wiedzę na temat infrastruktury drogowej i kolejowej w Polsce, podebatować na temat jej przyszłości i planowanych inwestycji oraz nawiązać cenne kontakty z przedstawicielami pokrewnej branży m. in. firmami świadczącymi usługi w zakresie maszyn budowlanych. 

Rozwój infrastruktury kolejowej w Polsce

Rozwój polskiej infrastruktury kolejowej nabiera tempa. Realizowanych jest coraz więcej projektów mających na celu przebudowę i modernizację linii kolejowych. Ponadto ciągle możemy się spodziewać nowych inwestycji. Jak ogłosił Prezes PKP PLK w przyszłym roku planowane są kolejne remonty torowisk i budowy związane z ulepszaniem całej infrastruktury kolejowej. Inwestycje będą znaczące, gdyż przewidywane koszty wyniosą nawet do 9 mld zł. Planowana jest modernizacja kilku najczęściej uczęszczanych tras kolejowych: Warszawa – Gdańsk, Warszawa – Kraków, Warszawa – Wrocław oraz fragmenty linii Wrocław – Poznań.  Inwestycje na tak dużą skalę związane są z podjęciem współpracy z wieloma podwykonawczymi firmami, które zajmą się realizacją zadań remontowych wykorzystując do tego celu maszyny budowlane o najwyższej jakości dostępne na naszym rynku. Przy pracach kolejowych najlepiej sprawdzą się maszyny dwutorowe, takie jak koparka dwudrożna z profilarką tłucznia.